About - RTS Bristol

RTS AWARDS 2014/2015

Once again we will be holding our glamorous Gala Awards Party and Presentation Ceremony at the Bristol Old Vic Theatre on Sunday March 8th 2015.

Download the PRESS RELEASE HERE

Download the NOMINATIONS LIST HERE

Download the LIST OF JUDGES HERE

Tickets are on sale FROM MONDAY 9TH FEBRUARY from the Bristol Old Vic box office for £42
including VAT. Please call 0117 987 7877.

If you are a nominee, please let the Bristol Old Vic know when booking tickets and please state your company name, so they can seat you in an area near the stage.

Sponsors of the RTS West of England Awards include Evolutions Bristol, BBC Features and Daytime
Production Bristol, BBC Natural History Production Bristol, DogHouse Post Production, BDH,
Big Bang Post Production, ITV West, Films at 59, Plimsoll Productions, Icon Films.

Royal Television Society - Bristol 2014 Showreel from RTS Bristol on Vimeo.

© All Rights reserved. With kind permission of the copyright holders.
Music: Jonathon Gunton, Abstract Audio

RTS Student Awards 2014

RTS Student Awards 2014/2015 from RTS Futures Bristol on Vimeo.

 © All Rights reserved. With kind permission of the copyright holders.
Music: David Neal

RTS AWARDS 2014/2015

Once again we will be holding our glamorous Gala Awards Party and Presentation Ceremony at the Bristol Old Vic Theatre on Sunday March 8th 2015.

Here is the full List of Nominations:

FILM & DRAMA
BEST FILM (theatrical release)
Award for the best film originated in the region, with a theatrical release. 
Drama • Animation • Documentary • Entertainment • Children’s • Comedy
THE WINNER WILL BE ANNOUNCED ON THE NIGHT

ON SCREEN TALENT
BEST ON SCREEN TALENT 
Award for outstanding on-screen talent featured in a production. 
Presenter • Journalist • Show Host • Interviewer • Commentator
Monty Halls, Monty Halls’ Dive Mysteries - Tigress Productions
Michaela Strachan, Springwatch/Autumnwatch 2014 - BBC Natural History Production Bristol
Dr George McGavin, Monkey Planet - BBC Natural History Production Bristol
Dawn O’Porter, This Old Thing - RDF Television West
Adam Henson, Countryfile - BBC Features Production Bristol

NEW ON SCREEN TALENT 
Award for exceptional promise in a production. 
Presenter • Journalist • Show Host • Interviewer • Commentator 
Ben Garrod, Secret of Bones - BBC Natural History Production Bristol
Patrick Aryee, Super Senses - BBC Natural History Production Bristol
Dan Donnelly, Break-in Britain – The Crackdown - BBC Daytime Production Bristol

DIGITAL CREATIVITY 
Award for outstanding innovation and creativity in digital content broadcast on any platform 
or combination of platforms • Websites • Interactive TV • Apps • Games • Viral & Social Media 
Earth Unplugged You Tube Channel - BBC Earth Productions
Shaun’s Game Academy - Aardman Animations
War of Words VR - BDH
The Dragon and the Eagle - Thud Media

NETWORK TELEVISION
BEST NATURAL HISTORY PROGRAMME OR SERIES Award for excellence in the production of Natural History Programme or Series 
Life Story - BBC Natural History Production Bristol
Monkey Planet - BBC Natural History Production Bristol
Africa’s Giant Killers - Icon Films

BEST FACTUAL PROGRAMME OR SERIES 
Award for excellence in the production of Factual Programme or Series including 
Popular and Specialist Factual ; Science • Religion • History • Adventure • Arts 
Brothers in Arms: The Pals Army of World War One - Testimony Films
War of Words - BBC Arts Production Bristol
Photographing Africa with Harry Hook - Testimony Films
River Monsters Series 6 - Icon Films
Antiques Roadshow World War One Special - BBC Features Production Bristol
Hidden Histories: WW1‘s Forgotten Photographs - Testimony Films

BEST DOCUMENTARY PROGRAMME OR SERIES 
Award for excellence in the production of Documentary Programme 
or Series for UK or International Broadcast. 
One Born Every Minute - Dragonfly Film and Television Productions
The Paedophile Next Door - Testimony Films
Beauty Queen or Bust - RDF Television West
Protecting our Parents - BBC Documentaries Production

BEST DAYTIME AND EARLY PEAK PROGRAMME OR SERIES Award for excellence in the production of Daytime and Early Peak 
Programme or Series broadcast before 8pm 
Secret Dealers - RDF Television West
Glorious Gardens From Above - BBC Daytime Production Bristol

BEST FACTUAL ENTERTAINMENT PROGRAMME OR SERIES 
Award for excellence in the production of Features and Factual Entertainment 
Programme or Series including • Lifestyle • Entertainment • Food and Drink 
The Great British Bake Off Series 5 - Love West Productions
This Old Thing - RDF Television West
The Hairy Bikers’ Asian Adventure - BBC Features Production Bristol

BEST CHILDREN’S PROGRAMME OR SERIES Award for excellence in the production of Factual, Entertainment and Animation Programme 
or Series, produced for the children’s audience and broadcast during children’s airtime. 
Shaun the Sheep Series 4 ‘3DTV’ - Aardman Animations
My Life: Born Lucky - Drummer TV Ltd
Morph ‘Twin Decks’ - Aardman Animations

BEST ANIMATION 
Award for the best animated Programme or Series, for broadcast on any platform. 
The NumTums Episode ‘ Billy and Champer’s Big Adventure’ - A Productions
Nina Needs to Go - ArthurCox Ltd
The Somme in Seven Poems - BDH

BEST SHORT 
Award for the best Short Film (no more than 20 minutes in duration). 
Ain’t No Fish - Wonky
The Kismet Bureau - BDH and Subvertical
The One Show: Electric Flowers - Tigress Productions
Hunchback in the Park - Aardman Animations
The Coronation Procession of Anne Boleyn - Aardman Animations

CRAFT
BEST DIRECTOR 
Award for Best Director or Producer of a Programme or Series, across all genres. 
Simon Bell, Hidden Kingdoms - BBC Natural History Production Bristol
Mike Matthews, This Old Thing - RDF Television West
Rachel Jardine and Alastair Laurence, The Mysterious Mr Webster - BBC Arts Production Bristol 
Jonathan Taylor, Protecting our Parents - BBC Documentaries Production Bristol

BEST CINEMATOGRAPHY 
Award for best camerawork and photography; 
including lighting camera or camera operation, across all genres. 
James Vivien, This Old Thing - RDF Television West
Johnathan Jones, Hidden Kingdoms - BBC Natural History Production Bristol
Life Story Camera Team - BBC Natural History Production Bristol
Wonders of the Monsoon Team - BBC Natural History Production Bristol

BEST SOUND 
Award for best use of sound including sound design, recording and dubbing, across all genres. 
Wonders of the Monsoon: Deluge - Films at 59
Hidden Kingdoms - Wounded Buffalo Sound Studios
Wild Weather with Richard Hammond - Films at 59
Supernatural Tales of M R James - Big Bang Post Production
Natural World: Honey Badgers - Films at 59
24 Hours on Earth - Doghouse Post Production

BEST COMPOSER Award for best composition of original music, across all genres.
THE WINNER WILL BE ANNOUNCED ON THE NIGHT

BEST GRAPHICS & VISUAL FX 
Awarded for best special effects, visual effects, animation, CGI or content graphics. 
Flight of the Stories - Aardman Animations
Human Universe - BDH
War of Words - BDH

BEST TITLES, PROMOS AND BRANDING 
Award for best opening title sequence, moving brand identity, interstitials, music promos, idents and trails packages. 
Flight of the Stories - Aardman Animations
Fairies vs Zombies - Into Film
The School of Life - Wonky

BEST EDITING 
Award for best editing across all genres. 
John Wigger, The Naked Rambler - Oblong Films
Editing Team, Wild Brazil - BBC Natural History Production Bristol
Glenn Rainton, M R James, Ghost Writer - BBC Arts Production Bristol

BEST GRADING 
Award for best film grading and picture enhancement, across all genres. 
Tony Osborne, Photographing Africa with Harry Hook - Films at 59
Christian Short, The Natural World: Survivor - Films at 59
Tony Osborne, The Secret Life of Cats - Films at 59
Super Senses - BBC Natural History Production Bristol
Blair Wallace, Frankenstein and The Vampyre: A Dark and Stormy Night - Evolutions

‘FLYING FUTURES’ TALENT AWARD (Nominated by an employer) 
This Award recognises outstanding emerging talent in any part of the behind-the-camera 
production process including Research, Production Management, Producing, Development, 
across all genres (aimed at those with no more than two years’ experience in television). 
Laurence Hamilton Baille - Icon Films
Laura Praciak for Countryfile - BBC Features Production Bristol
Erika Jones for See Hear - BBC Features Production Bristol
Daniell Hall for Antiques Roadshow - BBC Features Production Bristol
Mark Phippen for DIY SOS - BBC Features Production Bristol

NEWS
BEST REPORTER 
This award recognises strong investigative and reactive journalism. 
Tom Heap, Countryfile - BBC Features Production Bristol
Robert Murphy - ITV News West Country
David Woodland, The West Country Tonight, Floods - ITV News West Country

BEST NEWS COVERAGE 
An award for the best single programme or series of reports covering a news story. 
Inside Out West: Bristol Children’s Hospital - BBC West
Inside Out West: On the Trail of the Fake Bomb Detector - BBC West
ITV News West Country
BBC Points West

 

The Sir Ambrose Fleming award for outstanding contribution to the industry: Colin Rose

Click here to see the photo gallery

 Peter Lord, Lynn Barlow, Peter Salmon, Colin Rose, Nick Park and David Sproxton

RTS award line-up: Peter Lord, Lynn Barlow, Peter Salmon, Colin Rose, Nick Park and David Sproxton. (Photo: Jon Craig photography)

French animator extraordinaire, Sylvain Chomet provided his own unique contribution to a special RTS celebration of the prodigious talents of BBC Bristol producer Colin Rose.

Complete with heart shaped glasses, Sylian sang Colin a special version of "La Vie En Rose' via video, in a fitting finale surprise for a delighted audience of some of the world's leading animators and programme makers at the city's Watershed Arts Centre.  

Colin worked with Sylvian on the multi-award winning animated feature, Belleville Rendezvous.

Colin was in conversation with Jeremy Howe (Radio 4 Commissioner) one of his many protégé's from a career which spanned flagship documentaries and arts programming including BBC's much loved 10x10 series and the animation unit where Colin and his team supported and developed a new generation of film and television making talent – commissioning Nick Park's Wrong Trousers and Rex the Runt.

The stellar audience included Aardman team, Nick Park, Peter Lord and David Sproxton as well as many of Colin’s BBC contemporaries and collaborators including Jeremy Gibson and Peter Symes and Peter Salmon.

There were places too for the next generation of talent - students from the University of the West of England’s undergraduate and postgraduate animation courses.

The evening was introduced by Peter Salmon, Director of BBC England, who also presented Colin with a special award from RTS Bristol - the Sir Ambrose Fleming award for outstanding contribution to the industry.

 Sylvain Chomet in chanteuse mode

Sylvain Chomet in chanteuse mode. (Photo: Jon Craig photography)

Said Colin: “I'm a dyed-in-the-wool West Country person and the award means a very great deal to me.

To be honoured by one's fellows in one's own territory in this way is as good as it gets! “

 Colin Rose with former BBC head of department Jeremy Gibson and production manager Linda Dale who worked alongside him.

Colin Rose with former BBC head of department Jeremy Gibson and production manager Linda Dale who worked alongside him. (Photo: Jon Craig photography)

The event was put together by RTS, Bristol, and Watershed Arts Centre to mark 80 years of the BBC in the city.

 

WELCOME TO OUR NEW 2014 COMMITTEE MEMBERS!

Officers:

Chair: Lynn Barlow, Director Creative Media, UWE, Freelance

Vice Chair: John Durrant, Creative Director, BDH

Secretary: Belinda Biggam. Marketing Manager, Icon Films

Treasurer: Wendy McCombe, Unit Manager BBC Bristol Factual

Committee:

Fiona Marsh, Head of Production, Tigress Productions
Phil Ashby, Editor, Bright Filament
Jason Bartholomew, Commercials Producer, Aardman Animations
Sarah Cox, Creative Director, ArthurCox
Emma Ellis, Technical Supervisior, Evolutions 
Fiona Francombe, MD, The Bottle Yard Studios
Hannah Gamlin, Production Journalist ITV West
Mike Gunton, Creative Director - NHU, BBC (contact diary Lannah McAdam)
Suzy Lambert, Producer, Freelance
David Neal, UWE, Senior Technical Instructor - Filmmaking, UWE, Freelance
Angela Oakhill, Head of Production, RDF West
George Pagliero, Camerman, DOP
Glenn Rainton, Editor, Freelance
Gabriel Wetz, Head of Post Production Services Evolutions

Huge thank you to Andy Batten-Foster for being such an excellent Chair over the last two years.

 

WELL DONE BRISTOL!!

Click HERE to go to the PHOTO GALLERY - RTS 2014 Awards

AWARD WINNERS

/sites/default/files/Bristol/winnerdocs.pdf

WoE RTS Awards 2013 Showreel from RTS Bristol on Vimeo.

© All Rights reserved. With kind permission of the copyright holders.

Edited extracts of the nominated Film, Television and Digital Media productions nominated for a West of England Royal Television Society Award in 2013.

The Gala Ceremony was held at the Bristol Old Vic Theatre, March 2013.

Music: Jonathon Gunton, Abstract Audio
Editors: Vince John, 1Love Media and John Durrant, BDH

Delivering the Director`s Cut

Click here to read about when Bristol based series` lead director Philippa Lowthorpe and lead editor David Thrasher delivered an excellent talk to the RTS members in Bristol

About the Bristol Centre:

The Royal Television Society was formed in 1927, nine years before the first public broadcast from Alexandra Palace – forward thinking if ever there was.

The Bristol Centre isn’t quite that old but it is the oldest of all the 15 RTS regional centres. Dating back to 1948 the centre represents many members from all aspects of the TV industry in the west.

The RTS West of England Awards is a key event in our diary and each year the incredible talent and creativity is celebrated.

 
 
      
 

WoE RTS Awards Showreel 2012 from RTS Bristol on Vimeo.