NORTH EAST & THE BORDER Awards 2016

Hilton Hotel Newcastle Gateshead

Awards Ceremony

Saturday, 27 February, 2016

The North East & The Border Centre Awards (for productions broadcast or released between 1st November 2014 and 31st December 2015) were held at the Hilton Newcastle Gateshead on Saturday February 27th 2016, and presented by Steph McGovern.

 

Introducing the evening, the Chairman of the North East & The Border Centre, Graeme Thompson, said:

I don’t know what you were doing 29 years ago — I was obviously still in short trousers — but we were watching shows such as Highway and The Tube from Tyne Tees, Look Who’s Talking with Derek Batey on Border and Look North and Eastenders on BBC1.  How times have changed.

Tonight we’re celebrating the talent and expertise of those producing television for a very different market….mobile, on-line and on-demand.  We’re part of the fastest-growing sector of British industry.  The Creative Industries are worth £84b to the UK economy.  Much of that of course is currently focused on the capital, but I’m hoping that this kind of showcase will encourage more investment and production here in this corner of nation.  It’s our shop window, ladies and gentlemen.

That’s why I’m so pleased that alongside our programme and craft categories, we also celebrate the achievements of the next generation of TV professionals with our Student Awards.

The Royal Television Society is doing its bit to encourage more young people to consider careers in our sector by offering a total of 70 production and technical bursaries to students from low income households studying at UK universities.  And I’m delighted we have some excellent bursary students right here in the North East.

THE RESULTS

Category: RISING STAR AWARD

Winner:
Elliott Kerrigan (Tiger Aspect).  Writer, ‘Boy Meets Girl’

Nominees:
Glen Colledge (MCC Media).  Junior Editor & Camera
Lori Carnochan (ITV Border).  On-screen Journalist

Category: OUTSTANDING JOURNALISM

Winner:
Katie Hunter (ITV Border).  On-screen Journalist

Nominee:
Dan Farthing (BBC NE & Cumbria). Producer/Director

Category: PROFESSIONAL EXCELLENCE — PHOTOGRAPHY

Winner:
Topher McGrillis (Topher McGrillis Photography).  Director/Camera/Editor

Nominee:
Adam Gilroy (Shiver).  Timelapse & SlowMo Photography

Category: REGIONAL STUDENT AWARD — FACTUAL

Winner:
Eat, Then Wait For The Night (Teesside University)

Nominees:
Arbolivia (University of Cumbria)
I am Normal (University of Sunderland)

Category: NON-BROADCAST FACTUAL

Winner:
Addicted to Sheep (Provenance Films)

Nominees:
Breech (University of Teesside Enterprise Ltd)
CAMREX (Mark Chapman)

Category: BROADCAST FACTUAL

Winner:
Gift of Life (Ep 1) (True North Productions)

Nominees:
My Life: We live in a Zoo (MCC Media)
The Geordie Symphony School (BBC North East & Cumbria)

Category: PRESENTER OF THE YEAR

Winner:
Chris Jackson (BBC North East & Cumbria)

Nominees:
Tessa Paden (Becoming Visible)
Pam Royle (ITV Tyne Tees & Border)

Category: OUTSTANDING CONTRIBUTION

Winner:
Alex Duguid (ITV Signpost)

Category: REGIONAL STUDENT AWARD — ENTERTAINMENT

Winner:
The Family Food Fight (University of Sunderland)

Nominee:
Full of Skit (University of Sunderland)

Category: BEST PROMOTION OR COMMERCIAL

Winner:
Feel Good (Brightstar Productions for City Electrical Factors)

Nominees:
MultiYork Spring Sale (Future & Co)
The Academy at Shotton Hall (Brightstar Productions)

Category: PROFESSIONAL EXCELLENCE — ANIMATION, GRAPHICS & TITLING

Winner:
Richard Murton (IG Media), Motion Graphic Designer

Nominees:
Darren Bykerk (IG Media), Animation Director
Eddie Scrimgour (Future & Co), Senior Editor/Motion Graphic

Category: PROFESSIONAL EXCELLENCE — EDITING

Winner:
Chris Middis (BBC North East & Cumbria), Picture Editor/Camera Operator

Nominees:
David Fisher (Just Life), Editor
Stephen Hedley (Fantome Line), Editor/Colourist

Category: REGIONAL STUDENT AWARD — ANIMATION

Winner:
Dresslocked (Teesside University)

Nominees:
Nigel the Necromancer (Teesside University)
Real Monster (Northumbria University)
Tick (Northumbria University)

Category: BEST NEWS PROGRAMME

Winner:
BBC Look North (BBC North East & Cumbria)

Nominee:
ITV Tyne Tees News (ITV Tyne Tees)

Category: REGIONAL STUDENT AWARD — DRAMA

Winner:
Funkenflug – Chronicles of a Catastrophe (University of Cumbria)

Nominees:
Beneath the Trees (Teesside University)
Breathless Love (Teesside University)

Category: BEST DRAMA (Below £600k)

Winner:
The Dumping Ground (CBBC)

Nominee:
Wolfblood (CBBC)

Category: BEST DRAMA (Above £600k)

Winner:
Vera (ITV Studios)

Nominee:
Inspector George Gently (Company Pictures)

Category: CENTRE AWARD

Winner:
Will Nicholson (Producer and Northern Film and Media Academy)

[Please refer any queries to netbwebmaster@rts.org.uk]

 

[The Webmaster apologises that owing to a technical glitch in the website server, the full results are not available at present.]

There is a Gallery of Steve Brock's photos here.

Winners

The North East & The Border Centre Awards (for productions broadcast or released between 1st November 2014 and 31st December 2015) were held at the Hilton Newcastle Gateshead on Saturday February 27th 2016, and presented by Steph McGovern.