RTS West of England Awards 2015

Awards Ceremony

Sunday, 1 March, 2015

royal_television_society_-_bristol_2014_showreel

The RTS West of England Awards 2014-15 were presented in March 2015 at the Old Vic, Bristol

The RTS West of England Awards 2014-15 were presented in March 2015 at the Old Vic, Bristol. To see a gallery of pictures, click here.

The television community of the West of England turned out in force on Sunday 8th March to celebrate their work over the last twelve months.

The Royal Television Society West of England Awards, in association with Evolutions Bristol, took place at the Bristol Old Vic with a glittering gala ceremony hosted by adventurer, TV presenter, author and recent star of Strictly Come Dancing, Steve Backshall.

The BBC Natural History Unit had a successful evening, scooping five awards for shows such as Hidden Kingdoms and Wonders of the Monsoon, as well as for on-screen talent with Springwatch/ Autumnwatch presenter Michaela Strachan and new face Patrick Aryee (BBC Two‘s Super Senses).

BBC Features won two awards, one for Daytime and the other for emerging talent behind the camera with the ‘RTS Flying Futures’ Award. Dragonfly’s One Born Every Minute for Channel 4, filmed here in Bristol at Southmead Hospital, won Best Documentary and Love West’s The Great British Bake Off triumphed in Factual Entertainment.

Other winners on the night included local independent production company Testimony Films who won in Factual and Icon Films for Natural History Programme, beating off stiff competition from the BBC NHU.

Aardman won two awards for Digital Creativity and Titles, Promos and Branding and were also presented with a Special Award for Shaun the Sheep, the Movie. The “voice” of Shaun and CBBC presenter Justin Fletcher handed over the award to Aardman co-founder David Sproxton and series producer John Woolley. Justin commented that ‘Shaun was now an internationally celebrated icon with 4.5 million fans on Facebook’ and added ‘Life is certainly never quiet down on Mossy Bottom Farm!”

Inside Out West won in the News Coverage category and Robert Murphy from ITV News West Country was awarded Best Reporter. The Sir Ambrose Fleming Memorial Award for outstanding contribution to television in the RTS Bristol area went to Gina Fucci of Films at 59, the post production facility which has been open for business for 25 years, supporting the production community. 

Winners

Best Film (theatrical release)

Title: My Secret World - The Story of Sarah Records
Production Company: Yes Please! Productions
Nominees:

Best on screen talent: Michaela Strachan

Title: Springwatch/Autumnwatch 2014
Production Company: BBC Natural History Unit
Nominees:
Monty Halls - Monty Halls’ Dive Mysteries
Dr George McGavin - Monkey Planet
Dawn O'Porter - This Old Thing
Adam Henson - Countryfile

New on screen talent: Patrick Aryee

Title: Super Senses
Production Company: BBC Natural History Unit
Nominees:
Ben Garrod - Secret of Bones
Dan Donnelly - Break-in Britain - The Crackdown

Digital Creativity

Title: Shaun's Game Academy
Production Company: Aardman Animations
Nominees:
Earth Unplugged YouTube Channel
War of Words VR
The Dragon and the Eagle

Best Factual Programme or Series

Title: Photographing Africa with Harry Hook
Production Company: Testimony Films
Nominees:
Brothers in Arms: The Pals Army of World War One
War of Words
River Monsters Series 6
Antiques Roadshow World War One Special
Hidden Histories: WW1's Forgotten Photographs

Best Documentary Programme or Series

Title: One Born Every Minute
Production Company: Dragonfly Film and Television Productions
Nominees:
The Paedophile Next Door
Beauty Queen or Bust
Protecting Our Parents

Best Daytime and Early Peak Programme or Series

Title: Glorious Gardens from Above
Production Company: BBC Daytime Production Bristol
Nominees:
Secret Dealers

Best Children's Programme or Series

Title: My Life: Born Lucky
Production Company: Drummer TV Ltd
Nominees:
Shaun the Sheep Series 4 ‘3DTV’
Morph 'Twin Decks'

Best Animation

Title: The Somme in Seven Poems
Production Company: BDH
Nominees:
The NumTums Episode ‘ Billy and Champer’s Big Adventure’
Nina Needs to Go

Best Short

Title: The Kismet Bureau
Production Company: BDH and Subvertical
Nominees:
Ain't No Fish
The One Show: Electric Flowers
Hunchback in the Park
The Coronation Procession of Anne Boleyn

Best Director: Simon Bell

Title: Hidden Kingdoms
Production Company: BBC Natural History Unit, Discovery Channel, RTL, France Televisions, CCTV9
Nominees:
Mike Matthews - This Old Thing
Rachel Jardine and Alastair Laurence - The Mysterious Mr Webster
Jonathan Taylor - Protecting Our Parents

Best Cinematography

Title: Hidden Kingdoms Camera Team
Production Company: BBC Natural History Unit, Discovery Channel, RTL, France Televisions, CCTV9
Nominees:
James Vivian - This Old Thing
Life Story Camera Team
Wonders of the Monsoon Camera Team

Best Sound

Title: Hidden Kingdoms
Production Company: Wounded Buffalo Sound Studios
Nominees:
Wonders of the Monsoon: Deluge
Wild Weather with Richard Hammond
M R James, Ghost Writer
Natural World: Honey Badgers
24 Hours on Earth

Best Graphics and Visual FX

Title: War of Words
Production Company: BDH
Nominees:
Flight of the Stories
Human Universe

Best Editing: Glenn Rainton

Title: M R James, Ghost Writer
Production Company: BBC Arts Production Bristol
Nominees:
John Wigger - The Naked Rambler
Editing Team - Wild Brazil

Best Grading: Blair Wallace

Title: Frankenstein and The Vampyre: A Dark and Stormy Night
Production Company: Evolutions
Nominees:
Tony Osborne - Photographing Africa with Harry Hook
Christian Short - The Natural World – Leopard: Ultimate Survivor
Tony Osborne - The Secret Life of Cats
Tony Osborne - Super Senses

'Flying Futures' Talent Award: Erika Jones

Title: See Hear
Production Company: BBC Features Production Bristol
Nominees:
Laurence Hamilton Baillie
Laura Praciak - Countryfile
Daniel Hardy Hall - Antiques Roadshow
Mark Phippen - DIY SOS

Best Reporter: Robert Murphy

Title: ITV News West Country
Nominees:
Tom Heap - Countryfile
David Woodland - The West Country Tonight, Floods

Best News Coverage

Title: Inside Out West: On the Trail of the Fake Bomb Detector
Production Company: BBC West
Nominees:
Inside Out West: Bristol Children’s Hospital
ITV News West Country
BBC Points West

Sir Ambrose Fleming Memorial Award for outstanding contribution to television in the RTS Bristol area: Gina Fucci

Production Company: Films at 59
Nominees:

The RTS West of England Awards 2014-15 were presented in March 2015 at the Old Vic, Bristol