Programme Awards Winners 2002

Acquired Programme

Winner:
Six Feet Under, An HBO Production in association with The Greenblatt Janollari Studio for Channel 4

Nominee:
In Memoriam, An HBO Production for Channel 4

Nominee:
My Sperm Donor Dad, Barna-Alper Productions Inc for BBC Four

Actor Female

Winner:
Julie Walters: Murder, A Tiger Aspect Production for BBC Two

Nominee:
Lesley Manville: Bodily Harm, A Tiger Aspect Production for Channel 4

Nominee:
Jessica Stevenson: Tomorrow La Scala, BBC Films and the Film Council present a Home Movies Production for BBC Two

Actor Male

Winner:
Christopher Eccleston: Flesh & Blood, BBC Drama Serials/Red Production Company for BBC Two

Nominee:
Albert Finney: The Gathering Storm, BBC Films presents in association with HBO Films a Scott Free Production for BBC Two

Nominee:
Timothy Spall: Bodily Harm, A Tiger Aspect Production for Channel 4

Arts

Winner:
The Strange World of Barry Who?, Darlow Smithson for BBC Four

Nominee:
The Man Who Destroyed Everything: Michael Landy, BBC Specialist Factual for BBC Four

Nominee:
When She Died: Death of a Princess, A Tiger Aspect Production for Channel 4

Children's Factual

Winner:
Serious Jungle, CBBC for BBC One

Nominee:
RAD: The Grommits Tour, Sunset + Vine for Five

Nominee:
Stuff: (Programme Two), A Wised Up Production for CiTV

Children's Fiction

Winner:
Double Act, A Television Junction Production for 4Learning

Nominee:
My Parents are Aliens, Granada Kids for CiTV

Nominee:
The Story of Tracey Beaker, CBBC for BBC One

Comedy Performance

Winner:
Ricky Gervais: The Office, BBC Comedy for BBC Two

Nominee:
Peter Kay: Phoenix Nights 2, An Ovation Entertainment Production for Channel 4

Nominee:
Steve Coogan: I'm Alan Partridge, Talkback Productions for BBC Two

Daytime Programme

Winner:
Today With Des and Mel, A Carlton Production for ITV

Nominee:
Cash in the Attic, Leopard Films for BBC One

Nominee:
GMTV

Documentary Series - General

Winner:
The Hunt for Britain's Paedophiles, BBC General Factual for BBC Two

Nominee:
The Trust, A Hart Ryan Production for Channel 4

Nominee:
The Century of the Self, RDF Media for BBC Two

Drama Series

Winner:
Clocking Off, Red Production Company for BBC One

Nominee:
Cutting It, BBC Drama Serials for BBC One

Nominee:
Spooks, Kudo Productions for BBC One

Entertainment

Winner:
Pop Idol: The Final & Results Show, A Thames/19 Television Production for ITV

Nominee:
2DTV, 2DTV Ltd for ITV

Nominee:
Friday Night with Jonathan Ross, Open Mike Productions for BBC One

Entertainment Performance

Winner:
Jonathan Ross: Friday Night with Jonathan Ross/They Think It's All Over, Open Mike Productions and Talkback Productions for BBC One

Nominee:
Anthony McPartlin & Declan Donnelly: I'm A Celebrity Get Me Out Of Here, LWT Factual for ITV

Nominee:
Graham Norton: V Graham Norton, A So Television Production for Channel 4

Event

Winner:
The Jubilee Weekend, BBC General Factual for BBC One

Nominee:
Test the Nation, Talent Television for BBC One

Nominee:
Autopsy, A Mentorn Production for Channel 4

Features Primetime

Winner:
Lads Army, Twenty Twenty Television for ITV

Nominee:
Jamie's Kitchen. A Talkback and Fresh One Production for Channel 4

Nominee:
What Not To Wear, BBC General Factual for BBC Two

Gold Medal

Winner:
David Liddiment

History

Winner:
Dambusters Revealed, Windfall Films for Five

Nominee:
A History of Britain, BBC Specialist Factual for BBC Two

Nominee:
BBC Specialist Factual: Battle of the Atlantic, BBC Two

Judges Award

Winner:
Peter Bazalgette

Network Newcomer - On Screen

Winner:
Jimmy Carr: Your Face or Mine, A Talkback Production for E4

Nominee:
Lucy Gaskell: Cutting It, BBC Drama Serials for BBC One

Nominee:
Charles Hazlewood: BBC Proms, BBC Classical Music TV for BBC Four

Network Newcomer-Behind the Screen

Winner:
David Modell (Director): Young, Nazi & Proud, A Steve Boulton Production for Channel 4

Nominee:
Diederick Santer (Producer): Cutting It for BBC Drama Serials, BBC One

Presenter (Factual)

Winner:
Susannah Constantine & Trinny Woodall: What Not To Wear, BBC General Factual for BBC Two

Nominee:
Dan Cruickshank: Omnibus: Dan Cruickshank & The Lost Treasure of Kabul, BBC Specialist Factual for BBC Two

Nominee:
Fern Britton: This Morning, Granada Television for ITV

Regional Presenter

Winner:
Dewi Pws, Byd Pws A Ffilmiau'r Nant Production for S4C

Nominee:
Jane Harvey: X-Ray, BBC Wales for BBC One Wales

Nominee:
Mark Carruthers: BBC Newsline, Let's Talk, Spotlight, BBC Northern Ireland for BBC One Northern Ireland

Regional Programme

Winner:
Ar Y Stryd, A Ffilmiau'r Nant Production for S4C

Nominee:
Do Armed Robbers Have Love Affairs?, A Raw Nerve Film for BBC Northern Ireland and BBC Two Northern Ireland Digital

Nominee:
Silence of the Lambs, Cheeky Monkey Films for Yorkshire Television

Science & Natural History

Winner:
Superfly, Oxford Film & Television for BBC Four

Nominee:
Weird Nature: Marvellous Motion, John Downer Productions for BBC One

Nominee:
Death, A Quality Time Production for Channel 4

Serials & Single Drama

Winner:
Out of Control, BBC Films for BBC One

Nominee:
Tomorrow La Scala, BBC Films and the Film Council present a Home Movies Production for BBC Two

Nominee:
Bloody Sunday, Granada Film/Hell's Kitchen for ITV

Single Documentary - General

Winner:
House of War, Berwick Universal Pictures/Diverse Production for Channel 4

Nominee:
Smallpox 2002: Silent Weapon, Wall To Wall for BBC Two

Nominee:
SAS Embassy Siege, BBC Current Affairs for BBC Two

Situation Comedy and Comedy Drama

Winner:
Phoenix Nights 2, An Ovation Entertainment Production for Channel 4

Nominee:
Auf Wiedersehen Pet, BBC Drama Serials in association with Ziji Productions for BBC One

Nominee:
The Office, BBC Comedy for BBC Two

Soap

Winner:
Coronation Street, Granada Television for ITV

Nominee:
Doctors, BBC Drama Series for BBC One

Nominee:
Emmerdale, Yorkshire Television for ITV

Writer

Winner:
Peter Bowker: Flesh & Blood, BBC Drama Serials/Red Production Company for BBC Two

Nominee:
Paul Greengrass: Bloody Sunday, Granada Film/Hell's Kitchen for ITV

Nominee:
David Wolstencroft & Howard Brenton: Spooks, Kudos Productions for BBC One