RTS North West Awards 2011

The RTS North West Awards 2011 will be taking place on Saturday 19th November 2011 at the Hilton Hotel, Deansgate, Manchester.

 

RTS 2011 Shortlist

Category 

Shortlist

  1. Best Children’s Programme

House of Anubis

Lime Pictures

 

Gimme A Break

CBBC

 

Mr Bloom’s Nursery

CBeebies

 

My Life: Staying Awake

Blakeway North

2.  Best Current Affairs Programme

 

 

Panorama: Finished at 50

Nine Lives Media Limited

 

Community Dis-Service: Tonight

ITV Factual Studios North

 

The Politics Show North West – Phil Woolas Election Court

BBC North West

 

Who Cares?: Tonight

ITV Factual Studios North

3.  Best Post Production (Craft)

 

 

Shameless

Company Productions North

 

Bedlam

Red Production Company

 

Geordie Shore

Lime Pictures

 

Coronation Street: Tram Crash

ITV Studios

4.  Best Production (Craft)

 

 

Road to Coronation Street

ITV Studios

 

Coronation Street: Live Episode

ITV Studios

 

Scott & Bailey

Red Production Company

 

Hitting Home: “ Now That You’re Gone”

The University of Salford

5.  Award for Innovation in Multiplatform

 

 

Granada Reports

ITV Granada

 

The Only Way Is Essex

Lime Pictures/Conker Media

 

Mr Bloom’s Nursery

CBeebies

 

Dragons Den Red Button

BBC Production North

6.  Best Regional Onscreen Talent

 

 

Chris Hall – Granada Reports

ITV Granada

 

Ranvir Singh – North West Tonight

BBC North West

 

Tony Morris – Granada Reports

ITV Granada

 

Rob Smith – Granada Reports

ITV Granada

7.  Best Regional News Programme

 

 

Granada Reports: Colin Blanchard

ITV Granada

 

Granada Reports: Salford Explosion

ITV Granada

 

North West Tonight – The Spending Review

BBC North West

8.  Best Regional Story

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Granada Reports: Colin Blanchard

ITV Granada

 

Crimes That Shook Britain: Rhys Jones

Title Role Productions Limited

 

Phil Woolas

BBC North West

 

Voice Banking

BBC Inside Out North West

9.  Best Sports Programme

 

 

When the Floodlights Fade: Massimo Taibi

MUTV

 

Nicky Butt: From Gorton to Greatness

MUTV

 

Late Kick Off North West

BBC North West

10.  Best Low Budget Programme

 

 

Super Nurses

Blakeway North

 

United We Sing

MUTV

 

Wildtrack: Where The Wild Things Were

The University of Salford

 

Crimes That Shook Britain: Dunblane Massacre

Title Role Productions Limited

11.  Best Script Writer

 

 

Sally Wainwright: Scott & Bailey

Red Production Company

 

Daran Little: Road to Coronation Street

ITV Studios

 

Danny Brocklehurst: Exile

Red Production Company

 

Johanne McAndrew & Elliot Hope: Candy Cabs

Splash Media

12.  Best Performance in a Comedy

 

 

Jo Joyner: Candy Cabs

Splash Media

 

Johnny Vegas: Ideal

BBC Comedy North and Baby Cow

 

Joel Fry: White Van Man

ITV Studios

 

Tina Malone: Shameless

Company Production North

13.  Best Performance in a Continuing Drama

 

 

Emmett Scanlan: Hollyoaks

Lime Pictures

 

Claire Cooper: Hollyoaks

Lime Pictures

 

Jane Danson: Coronation Street

ITV Studios

14.  Best Single Documentary

 

 

Pete Postlethwaite: A Tribute

BBC Entertainment Production North

 

Eric & Ernie: Behind the Scenes

BBC Entertainment Production North

 

The Baby Born In A Concentration Camp / Passover 2011

BBC Religion and Ethics

 

Remembrance: The Sikh Story / Sikh Festival 2010

BBC Religion and Ethics

15.  Best Performance in a Single Drama or Drama Series

 

 

David Tennant: Single Father

Red Production Company

 

Christopher Eccleston: Accused – Willie’s Story

RSJ Films

 

John Simm: Exile

Red Production Company & Abbott Vision

 

Suranne Jones: Scott & Bailey

Red Production Company

16.  Best Factual Series

 

 

Small Teen Big World

Nine Lives Media

 

Wildtrack: Summer Secrets of the Itchen

The University of Salford

 

Neighbourhood Watched

Raw TV

 

Crimes That Shook Britain

Title Role Productions Limited

17.  Best Factual Entertainment Programme

 

 

Young Talent Of The Year

BBC Entertainment Production North

 

Dragon’s Den

BBC Entertainment Production North

 

Nation’s Favourite ABBA Song

Shiver

 

Betty Driver Story

Shiver / Table Twelve Media

18.  Best Entertainment Programme

 

 

The Only Way Is Essex

Lime Pictures

 

Celebrity Mastermind

BBC Entertainment Production North

 

Coronation Street: The Big 50

ITV Studios

 

Antiques Master

BBC Entertainment Production North

19.  Best Comedy Programme

 

 

You’ve Been Framed

ITV Studios

 

The Royle Family: “Joe’s Crackers”

Jelly Legs Productions Limited

 

Ideal (Series 7)

BBC Comedy North and Baby Cow

 

Lunch Monkey

Channel K

20.  Best Single Drama or Drama Series

 

 

Accused: Frankie’s Story

RSJ Films

 

Scott & Bailey

Red Production Company

 

Exile

Red Production Company & Abbott Vision

 

Single Father

Red Production Company

21.  Best Continuing Drama

 

 

Hollyoaks 

Lime Pictures

 

Shameless

Company Productions North

 

Coronation Street  

ITV Studios